Po zakończeniu II wojny światowej oficjalny handel walutami, znajdował się w rękach państwa. Przepisy wyraźnie zakazywały handlowania pieniędzmi. Co więcej, sam fakt posiadania obcej jednostki monetarnej był… przestępstwem. Przepisy zmieniono w 1956 roku, aczkolwiek wymiana była możliwa tylko za pośrednictwem oficjalnych procedur państwowych. Jak nie trudno się domyślić, ludzie handlowali nielegalnie. Tych, którzy się tym zajmowali zaczęto nazywać cinkciarzami. Wraz z upadkiem systemu komunistycznego, zmieniły się przepisy związane z wymianą walut. 13 marca 1989 roku Narodowy Bank Polski wydał specjalne zarządzenie, w którym zezwalano na handel banknotami. Zaledwie trzy dni później został otwarty pierwszy w Polsce stacjonarny kantor. Powstał on w Świecku. Jego właścicielem był Aleksander Gawronik. Era e-kantorów rozpoczęła się dziesięć lat później. Pierwsza platforma internetowej wymiany walut powstała w 2009 roku, a druga, rok później. Jednak dopiero podpisanie ustawy antyspreadowej, w listopadzie 2011 roku przyczyniło się rozkwitu działalności kantorów online.

Obecnie mamy ich na rynku bardzo dużo i każdy z nich kusi czymś wyjątkowym. Stanowią bezpieczną alternatywę dla swoich stacjonarnych  odpowiedników.

Wyróżniają się przede wszystkim czterema korzyściami:

Oszczędność pieniędzy. Kantory internetowe mają korzystniejsze kursy walut niż kantory stacjonarne czy banki. Posiadają niższe spready, oferują promocje i dodatkowe profity oraz wymiany po kursie średnim.

Czas. Im większa oferta banków w Polsce obsługiwanych przez kantor, tym mniejszy średni czas realizacji transakcji.

Bezpieczeństwo. Wymieniasz pieniądze z dowolnego miejsca na ziemi nie wychodząc z domu. Nie musisz mieć ze sobą gotówki ani jechać z nią do wybranej lokalizacji na mieście.

Szybkość. Średni czas transakcji trwa około 15 minut. Masz możliwość operacji ekspresowych. Nie tracisz minut na dojazd i powrót do stacjonarnej placówki. Transakcje odbywają się online 24h przez 7 dni w tygodniu.